بازارهای مالی و سرمایه

بازارهای مالی اصطلاحی گسترده است که برای طیف وسیعی از بازارها به کار می‌رود. هر بازاری که در آن تجارتی صورت می‌گیرد یک بازار مالی محسوب می‌شود. حتی بازارهایی که در آنها تجارت اوراق بهادار شامل سهام، اوراق قرضه، ارز، فلزات و مشتقات آنها انجام می‌شود هم بازار مالی هستند.

انواع بازارهای مالی و سرمایه

  • بازار سرمایه (بورس سهام و اوراق) (Stock Market)
  • بازار ارز (Currency Market)
  • بازار ارز دیجیتال (Cryptocurrency Market)
  • بازار پول (Money market)
  • بازار مشتقات (Derivatives Market)
  • سایر بازارها

بازار سرمایه (بورس سهام و اوراق) (Stock Market)

بازارهای سرمایه (سهام و اوراق) یکی از ارکان اصلی تشکیل دهنده بازارهای مالی محسوب می شوند. در واقع بازار سرمایه پلی است که سرمایه های داخلی و خارجی را به واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی که به سرمایه نیازمند هستند وصل می نماید بنابراین بازار سرمایه، به عنوان کار ویژه اصلی واحدهای سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر را با یکدیگر ارتباط می‌دهد.
بازارهای سرمایه به دو نوع بازار سهام جهت خرید و فروش اوراق بهادار (دارایی‌های بدون سررسید) و بازار اوراق قرضه یا بدهی حهت خرید و فروش اوراق قرضه (با سررسید از سه ماه تا سی سال) تقسیم می شود و به محلی که این نوع معاملات انجام می شود تالار بورس گفته می شود.

بازار ارز (Currency Market)

یکی دیگر از دسته بندی بازار های مالی و سرمایه بازار ارز (Currency Market) می باشد که شامل بازار مالی فارکس (Forex Market) یا foreign exchange market می باشد. این بازار یکی از بزرگترین بازارهای مالی بین المللی با گردش مالی بالا می باشد و جزو پر طرفدارترین بازارهای مالی آنلاین دنیا می باشد که تعداد زیادی از تحلیلگران، معامله گران، شرکت ها، بانک ها و موسسات از سرتاسر دنیا در آن فعالیت می کنند.


بازار ارز دیجیتال (Cryptocurrency Market)

کریپتوکارنسی یا همان ارز‌های دیجیتال همانطور که از نامشان هم مشخص است با ارز‌های بانکی (فیات) که امروزه می‌شناسیم متفاوت هستند و به‌صورت دیتا‌های دیجیتال مبادله شوند. رمزارزها در چند سال اخیر فراز و نشیب‌های فراوانی را پشت سر گذاشته‌اند و این موضوع افراد بیشتری را در سراسر دنیا به سرمایه‌گذاری در این حوزه علاقمند کرده است.


بازار پول (Money market)

بازاری برای داد و ستد پول و دیگر دارایی‌های مالی جانشین نزدیک پول است که سررسید کمتر از یکسال دارند. به عبارت صحیح‌تر بازار پول به عنوان بازار ابزارهای مالی کوتاه‌مدت با ویژگی اندک بودن ریسک عدم پرداخت، نقدشوندگی بالا و ارزش اسمی زیاد نام برد. بازار پول در بین عموم به‌عنوان ابزاری برای وام گرفتن و وام دادن در کوتاه‌مدت، از چند روز تا حدود یک سال، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اوراق بهادار بازار پول شامل اسناد خزانه، پذیرش بانکی، گواهی سپرده، حواله‌های بانکی و اوراق تجاری می‌شود. بانک مرکزی و دیگر واسطه‌های مالی بانکی از قبیل، بانک‌های تجاری و مؤسسات اعتباری غیربانکی از مهمترین نهادهای بازار پول به شمار می‌آیند.


بازار مشتقات (Derivatives Market)

یکی از پر طرفدارترین و گسترده ترین بازارهای مالی و سرمایه بین المللی بازار مشتقات است که شامل پنج دسته اصلی سلف Forward، اختیارات Options، قرار داد های آتی Future، سوآپ Swap و CFD می باشد. این بازار ویژگی ها و شرایط مخصوص به خود را دارا می باشد و بیشتر مناسب افرادی است که به دنبال سود بیشتر می باشند چون اکثر این بازارها دارای ضریب اهرمی می باشند.


سایر بازارها

علاوه بر بازارهای معرفی شده، بازارها و بورس های متنوعی در سطح داخلی و خارجی در حال فعالیت می باشند. از جمله موارد زیر:

  • بورس فلزات گران بها مثل بازار طلا، نقره و …
  • بورس املاک (مسکن و زمین)
  • بورس کالا جهت معاملات اقلامی همچون محصولات صنعتی و معدنی (کانی‌های فلزی)، محصولات شیمیایی و پتروشیمی، محصولات کشاورزی و …
  • بورس انرژی جهت معاملات نفت، برق، گاز و …

مشاوره بازارهای مالی و سرمایه

تعدد بازارهای مالی امروز تصمیم گیری برای سرمایه گذاری را دشوار کرده است.

خرید و سرمایه‌گذاری برای اغلب افراد در بازارهایی که می‌توانند حاصل سرمایه گذاری خود را ببینند راحتتر است به عنوان مثال خانه، زمین، طلا و ارز همگی قابل لمس و دیده شدن هستند ولی در بازارهای مالی از جمله بورس و سهام این چنین نیست، به همین سبب سهام را پر ریسک و مخاطره آمیز می دانند زیرا برای اطمینان آن بخش از ذهنشان که عادت به لمس و دیدن دارد، چیزی به شکل مادی وجود ندارند؛ این بار روانی موجب می شود تا از سود سرشار این بازار چشم پوشی کنند در حالی که افراد باهوش دچار این فرصت سوزی‌ها نمی‌شوند.

سرمایه گذاری در بازارهای مالی و سرمایه

ما در سرمایه پرداز بر پایه دانش و تجربه معاملات در بازارهای مالی مختلف داخلی و خارجی آمادگی داریم تا راهنمایی و مشاوره های لازم در خصوص سرمایه گذاری در بازارهای مالی را به شما سرمایه گذاران محترم ارایه دهیم.

تماس و درخواست مشاوره سرمایه گذاری در بازارهای مالی و سرمایه


تحلیل بازارهای مالی و سرمایه

جهت رفاه حال معامله گران بازارهای مالی و سرمایه، تحلیل ابزارهای مالی هر بازار با توجه به تحلیل بنیادین و تکنیکال توسط تیم سرمایه پرداز قابل انجام می باشد. این خدمات مناسب برای سرمایه گذاران و معامله گرانی است که فرصت کافی برای پایش بازار را ندارند.

سرمایه پرداز یک تیم تحلیلی اقتصادی است که در حوزه های مختلف بازارهای مالی داخلی و خارجی اعم سهام، ارز، طلا، فلزات پایه و گرانبها، نفت و … مطالب تحلیلی ارائه می دهد. مبنای کاری با اولویت دادن به بررسی نمودار حرکتی قیمتها و بر اساس اصول تحلیل تکنیکال می باشد اما علاوه بر آن تحلیل بنیادی و مطالب آموزشی نیز در موارد لازم ارائه می شود.

تماس و درخواست تحلیل بازارهای مالی و سرمایه


سرمایه پرداز بر مبنای سابقه کاری چند ساله، رسالت خود را در ارائه خدمات و راهنمایی به فعالان حوزه های بازارهای مالی شامل معامله کران، سرمایه گداران، صنعتگران و بازرگانان می دانند و در این راستا از همکاری و همیاری همگان برای اعتلای سطح کیفی و کمی مطالب استقبال می کنند.